Kako da NE postanete žrtva terorističkog napada
- Bezbednjak
- Jan 19, 2018
- 2 min read

Kada neko pomene pojmove bezbednost ili bezbednjak, prva asocijacija u glavi prosečnog čoveka jeste - terorizam. Ovo nije nimalo slučajno, jer je terorizam jedan od najagresivnijih oblika ugrožavanja bezbednosti, i preokupacija je mnogih agencija - od američke CIA, izralskog Mosada, ruskog FSB, odnosno, domaćih VOA, VBA ili BIA.
Iako oni koji studiraju bezbednost, ili rade u sektoru bezbednosti, znaju da je opasnost od terorističkih napada zapravo mala (imate veću šansu da poginete prilikom pada sa merdevina nego da postanete žrtva terorističkog napada), ali je teroristički akt toliko zastrašujuć da ledi krv u žilama! Postoje i određeni načini na koji možete da se zaštitite, pre nego što eksperti preuzmu stvari u svoje ruke.
Pravila koja slede nazvali smo 5 zlatinih pravila lične zaštite od terorizma:
1. Izbegavajte putovanja u zemlje sa povećanim rizikom od terorizma.
Iako se sa sigurnošću nikada ne zna gde će terorističke organizacije napasti, a posebno kada i kako, neke zemlje su ipak više pogoćene terorizmom od drugih. Drugim rečima, postoji daleko veća šansa da se teroristički napad dogodi u Turskoj, Nigeriji ili Siriji, nego u Japanu, Sloveniji ili Finskoj. Pojedina Ministarstva spoljnih poslova ažuriraju listu zemalja sa rizikom od terorizma, pa je preporuka da se pre puta detaljno informišete, ako ne preko ministarstava, onda preko medija. Prestižni londonski list The Telegraph, obajvio je globalnu mapu terorizma.
2. Izbegavajte masovna okupljanja.
Ukoliko već boravite u regionu koji je češće zahvaćen terorizmom, izbegavajte mesta masovnih okupljanja građana, poput trgova, koncerata, šetališta, stadiona, odnosno, sva ona mesta gde bi eventualnim napadom, teroristi mogli da ubiju veći broj ljudi. Računica terorista je jednostavna – što više žrtava, to više straha kod građana i političkog pritiska na svoje neprijatelje. Zato treba izbegavati posebno neobezbeđena mesta gde se okuplja veliki broj ljudi.
3. Imajte na umu važne datume!
Ukoliko morate da boravite na takvim mestima, izbegnite da budete tamo za vreme verskih ili nacionalnih praznika koji probuđuju posebne emocije. Takođe, budući da je teroristički napad često simboličan, pa se na taj način šalje određena „poruka“, izbegavajte da budete blizu vladinih institucija, pojedinih amabasada ili simbola nekog društva protiv kog se teroristi u toj zemlji bore, poput McDonaldsa, Coca-Cole i sl.
4. Držite oči širom otvorene!
Ukoliko primetite napušten predmet, npr. ostavljen ranac, ili osobu koja se ponaša nesvakidašnje u odnosu na prilike i svoje okruženje, najbolje je da odmah napustite to mesto. Iako su razlozi za ostavljen ranac ili „čudnu osobu“ najčešće bezazleni, takve pojave mogu da ukažu da nešto nije uredu.
5. Konačno, ukoliko se nađete usred terorističkog napada – borite se!
Teroristi nisu nikakvi vitezovi koji neće napasti slabijeg od sebe, nenaoružanog, ženu, dete ili nekog ko se ne bori. Naprotiv, oni napadaju i ubijaju redom. Isto tako, nisu ni superljudi, niti elitni borci. U situacijama terorizma, ljudi najčešće ostaju iznenađeni napadom što teroristima i pogoduje. Stručnjaci se slažu sa ocenom da imate daleko veće šanse da preživite ako teroristima pružite aktivan otpor i borite se za svoj život. Obuka iz rukovanja vatrenim oružjem, obuka iz borilačkih veština, i elementarna obuka iz preživljavanja može značiti razliku između žvota i smrti!
Comments